Myslete na rozměry

Máte-li prádelnu či velmi prostornou koupelnu, s rozměry pračky si nemusíte příliš lámat hlavu. Naopak je výhodnější zvolit celkově větší typ, jelikož pojme více špinavého prádla najednou. Větší důraz by na velikost měli klást majitelé menších domů či bytů. Pokud pračku plánujete dát do malé koupelny, využijte méně hluboké typy „slim“ nebo pračku s horním plněním. V případě, že se bude pračka nacházet v kuchyni, není však horní plnění ideální.

Je výhodná pračka s horním plněním?

O tomto typu praček jsme se již zmiňovali výše. Jsou vhodné do menších prostorů, protože jsou celkově užší. Navíc se k nim nemusíte příliš ohýbat a při vyndávání vypraného prádla potřebujete pouze prostor nad pračkou. Mezi jejich největší nevýhody patří menší výběr modelů s omezeným počtem chytrých funkcí a fakt, že v případě koupě sušičky na ni nemůžete tento přístroj umístit a ušetřit potřebné místo.

Pračka s předním plněním

Přední plnění praček vládne trhu. Ve většině domácností najdete tento typ. V nabídce je nespočet modelů různých cenových kategorií. V posledních letech výrobci nabízejí velké množství chytrých funkcí. Oproti pračkám s horním plněním můžete horní plochu využít jako odkládací nebo na ni umístit sušičku. Ovšem při výběru myslete na to, že je třeba dostatečný prostor před pračkou na otevírání dvířek a vkládání i vytahování prádla je trochu náročnější.

Pračka se sušičkou

Ti, kteří si přejí mít pračku i sušičku, ale nemají na jejich umístění dostatek prostoru, mohou sáhnout po pračce s integrovanou funkcí sušičky. Mezi nevýhody řadíme skutečnost, že sušička usuší méně prádla, než je pračka schopna vyprat. Ve většině případech tedy počítejte s tím, že jednu vypranou várku budete sušit na dva cykly. Logickou nevýhodou je i fakt, že buď přístroj pere nebo suší, takže se vám proces praní většího množství prádla časově protáhne.

Pozor na parametry

Ve chvíli, kdy pro své potřeby vyberete vhodný typ pračky, zaměřte se na energetický štítek. Ten určuje, na kolik je pračka úsporná. Pračky se liší podle tříd a je lepší sáhnout po nejúspornějších třídách A+, A++, A+++. I přestože bude počáteční investice větší, v průběhu let se vám v podobě nižších účtů za vodu a elektřinu vrátí. Neméně důležitým parametrem je hlučnost. Pokud nebude pračka umístěna v samostatné místnosti (prádelně) je ideální vybrat model, který není hlučný. Kvalitnější pračky zvládnou prát i pod 50 dB.

Koupě pračky je investicí na mnoho let, a proto se vyplatí vybrat opravdu kvalitní. Dbejte na to, aby splňovala vaše požadavky. Nebojte se pořídit si pračku za vyšší cenu, jelikož zde obvykle platí pravidlo, že cena je přímo úměrná kvalitě. Pokud se při výběru dostanete nad vaše finanční možnosti, spotřebitelský úvěr vám nabídne pomocnou ruku.